Boston Dynamics’in insansı robotu Atlas’ın hünerleri göz dolduruyor.

       Boston Dynamics‘in geliştirdiği ve Dünyanın en insansı robotu olarak tanımladığı ve Atlas ismini verdiği robotun son parkur görüntüleri insanı hayran bırakıyor. BD’nin sitede verdiği bilgiye göre:

Robot Atlas Atlas’ın kontrol sistemi; onun çalışma alanını ve erişimini genişleterek,tüm gövde hareket idaresini başarmak için, kol, gövde ve bacakların hareketini koordine ediyor. Atlas’ın donanımı, ağırlık ve alandan tasarruf etmek için büyük ölçüde 3D yazıcı kullanılarak yapılmış. Stereo görüş, mesafe hissetme ve diğer sensörler, ona çevresindeki nesneleri tespit ve beceriyle kullanma kabiliyeti vermiş. İtildiğinde veya sendelediğinde  dengesini koruyabilir ve eğer düşmüşse kalkabilir.

Tabii bunlar sadece hareket donanımları ve sensörlerle olmuyor, burada Yapay Zeka yazılımının da büyük katkısı var. Sitedeki videolardan birinde Atlas dışarı çıkıyor, gezinti yapıyor, raflara kutu diziyor, elinden zorla düşürülen kutuyu yeniden alıyor vb. Tüm bunların basit bir yazılımla olması mümkün değil, ancak Yapay Zeka olarak adlandırabileceğimiz, dışarıdan sensör ve kameralar yardımıyla elde edilen verileri değerlendirip, bir sonuç çıkarıp ona göre uygulamaya geçiren bir yazılım var. İşte tam burada, böyle hareket kabiliyeti gelişmiş ve güçlü bir robotun kendini geliştiren bir zekasının olduğunu ve kendini veya sahibini korumak için her şeyi yapabileceğini düşünün.

Söz gelip dolaşıp bir önceki yazımızda söylediğimiz Yapay Zekanın gelecek mi yoksa sonun başlangıcı mı olduğu sorusuna geliyor. Siz birde BD’nin hayvansı robotlarına bakın, Wildcat, Bigdog ve RHex‘in yaptıklarını görünce insanın kanı donuyor. Bunların size saldırdığını bir düşünün nasıl başa çıkacaksınız?

Atlas ve diğer yazdıklarımızla ilgili yorumlarınızı bekliyorum…

 

Önceki İçerikGülnaz Tanbay İlk Udemy Kursunu Yayınladı
Sonraki İçerikYapay Zeka Gelecek mi, Yoksa Sonun Başlangıcı mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz