Ana Sayfa Teknoloji Yapay Zeka Gelecek mi, Yoksa Sonun Başlangıcı mı?

Yapay Zeka Gelecek mi, Yoksa Sonun Başlangıcı mı?

5372
0
Yapay Zeka

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka ( “AI-Artificial Intelligence”), bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir cihazın, yazılımın çeşitli faaliyetleri insana benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.

Yapay Zekanın Hayatımızdaki Yeri

Her yeni teknolojik cihazda, yapay zeka kullanılması artık insanların alım tercihleri arasına girdi. Söz konusu teknolojiyi cihazların (akıllı telefon, beyaz eşya vb.) hayatımıza girmesi çok hoşumuza gidiyor. Akıllı telefonlar, fotoğrafları daha iyi çekiyorlar, alışkanlıklarımızı öğrenip ona göre davranıp performanslarını üst düzeyde tutuyorlar.

Otonom sürüşlü yapay zekaya sahip araçlar üzerinde çalışılıyor. Yakında, belkide ehliyete gerek kalmadan, otonom sürüşlü araçlarımızla binlerce kilometre yol gidebileceğiz.

Tıp dünyası için yapay zeka ile yapılan çalışmalarla, hastalıklar eldeki verilerin değerlendirilmesi ile belirti vermeden teşhis edilebilecek.

Gelişen sistemler ile belki buzdolabınız çok sevdiğiniz sütünüz bitmek üzere iken anlayıp, internet üzerinden (IoT- nesnelerin interneti) sizin yerinize sipariş verecek.

Evet her şey kulağa çok güzel geliyor değil mi? Hepimizin hayatı kolaylaşacak, hastalıklar tedavi edilemeyen duruma gelmeden teşhis edilecek, vs. vs. …

Bu işin güzel tarafı, gerçekten yapay zeka iyi yönde kullanılırsa geleceğimize yön verecek, insan hayatını kolaylaştıracak bir devrim belki de …

Acaba Sonun Başlangıcı mı?

Ama ya bunun kötüsü olursa, ya  kontrolden çıkarsa, yada birileri kötü amaçları için kullanırsa, o zaman ne olur?Aslında bunu sinema ve dizi dünyası düşünmüş, Terminatör‘de  dünyayı yapay zekanın Terminatör -Skynet(SkyNet) yönettiği, makinelerin ele geçirmesi ve sonarsında Skynet ile insanın savaşı.  Person of Interest Person of Interestdizisinde ise, kendi aklınca insanları korumak ve dünyayı iyi bir hale getirmek için önüne çıkan herkesi öldürtmeyi görev bilen yapay zeka “Samaritan”, bunu engellemeye çalışan iyi yapay zekamız “The Machine” (makine).

Bu örneklere baktığınızda “yapay zeka”nın sınırları konulamadığı sürece, insanlık için ne kadar kötü bir şey olabileceğini görebilirsiniz.

Bunların sadece bilim kurgu olduğunu, böyle şeylerin ancak filmlerde olacağını düşünenler olabilir. Fakat, 2018 Mayıs ayında Google Duplexgerçekleşen I/O etkinliğinde

Google yeni Asistan programı Duplex‘in yapabildiklerini tanıttı. Google’ın yeni asistan programı sizin adınıza kuaförünüzü arıyor ve randevu alıyor, kendisinin insan olmadığı anlaşılmıyor, işte size bilim kurgu.

Şimdi düşünün; Google Duplex, kullanımınıza açıldı, sizin her şeyinize yardımcı oluyor, ama bir yandan her şeyinizi öğreniyor, bir yandan da kendini geliştiriyor. Bir noktada, sizin için normal olan bir şeyi, sizin adınıza kötü olarak tanımlayıp, kendince sizi korumak adına, başkalarına kötülük yapabiliyor. İşte bu işin çığrından çıkacağı an olur.

Bir devletin geliştirdiği savunma alanındaki yapay zeka, yaptığı analizler sonucu, bir başka ülkenin ileride tehdit olacağını düşünüp, savaş açabilir.

Evet, şimdi soruyor ve yorumlarınızı bekliyorum, “Sizce yapay zeka gelecek mi, yoksa son mu?”…..

Önceki İçerikBoston Dynamics’in İnsansı Robotu Atlas
Sonraki İçerikRobot Atlas Artık Spor Yapıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz